Knižní předloha

Upíří deníky pocházejí původně z pera americké spisovatelky Lisy Jane Smithové. Narodila se ve Fort Lauderdale na Floridě, ale protože je velmi citlivá na svůj věk, uvádí se jako datum narození 4. září buď 1958, nebo 1965. Více zdrojů se ale shoduje na pozdějším roku a ubírají tak autorce sedm let věku.

Ačkoli se její knihy (nejsou to jen Upíří deníky) dají zařadit do více žánrů, většina jich kombinuje prvky fantasy a romance. Studovala na několika vysokých školách, přičemž na University of California vystudovala angličtinu a experimentální psychologii.

Je svobodná a bezdětná a než se začala věnovat naplno psaní, pracovala nějakou dobu jako učitelka (stejně jako J. K. Rowlingová, autorka Harryho Pottera).

Její psací dráha se pořádně rozjela v momentě, kdy do Alloy Entertainment poslala ukázku série, která ji později nejvíce proslavila, tedy právě Upířích deníků. Její knihy se dočkaly i seriálového zpracování, krom Upířích deníků například Tajný kruh z roku 1992.

Nutno zmínit, že některé knihy, například podsérii Stefanových deníků, mají na svědomí producenti seriálu, nikoli přímo L. J. Smith. Z Upířích deníků je autorkou sedmi dílů. V posledních knihách se studiu Alloy Entertainment nelíbilo, jakým směrem se autorka ubírala a protože mají na knihy práva, rozvázali s L. J. Smith spolupráci. Ačkoli je tedy uvedena jako autorka, knihy jsou dílem anonymního spisovatele (byla použita metoda tzv. ghostwritingu).

Většina její bibliografie byly či stále jsou bestsellery a kromě vysoké prodejnosti ve státech byly také přeloženy do více jak třiceti jazyků.

1. díl – Probuzení

Download: DOC, PDF, MOBI

Elena je nejoblíbenější dívkou na střední škole ve Fell’s Church a společně se svými kamarádkami Meredith a Bonnie je zvyklá dostat vždy to, co chce.

Když byla malá, umřeli jí rodiče a žije se svou tetou Jennou a čtyřletou sestřičkou. Do školy začne chodit velmi pohledný Stefan, který se do Eleny zakouká a Elena do něj okamžitě taky. Stefan se od ní snaží držet dál, protože má velké temné tajemství, které nechce nikomu říct. Stefan je totiž přes 100 let starý upír. Problém nastává, když se do Fell’s Church vrací jeho zlý bratr Damon.

Stefan je s ním na ostří nože kvůli upírce Katherine, kterou oba dva bratři milovali a kvůli kterým se Katherine zabila aby se už nikdy nehádali.

Nejhorší na tom všem je, že Elena vypadá jako by Katherine z oka vypadla a mezi těmito dvěma rozzuřenými bratry se ocitá ve velkém nebezpečí.

2. díl – Souboj

Download: DOC, PDF, MOBI

„Souboj“ přímo navazuje na „Probuzení“. Damon se stále usiluje o Elenino srdce a díky lidské krvi, kterou pije je o mnoho silnější než jeho bratr Stefan, který se živí pouze krví zvířat.

Stefanovi se ale toto „vegetariánství“ vymyká z rukou, a aby Elena Stefana zachránila, musí požádat Damona o pomoc. Elena se stává středem touhy dvou bratrů, jenže znenadání Stefan beze stopy zmizí. Damon s Elenou ho najdou na pokraji smrti a Elena ho musí zachránit svojí vlastní krví a nedobrovolně se musí napít i Damonovi krve, čímž se zaváže oběma bratrům. Na konci se však přihodí něco velmi zlého.

3. díl – Zášť

Download: DOC, PDF, MOBI

Stefan a Damon se nedokážou vyrovnat s tím, že jejich milovaná Elena se utopila v řece a začnou spolu velmi zapáleně bojovat.

Když si ale Elena vyměnila krev s Damonem, vrátí se jako upírka. Její příbuzní i kamarádi si myslí, že je již dávno mrtvá, tím pádem se o její existenci nesmí vůbec dozvědět.

Problém ale nastává, když na Fell’s Church začne útočit neznámá síla, se kterou se musí Damon, Stefan a Elena poprat. Všichni tři jsou následně zajati a dovedeni do tajné chodby v kostele na hřbitově. Největší překvapení ale je, když zjistí, že neznámý útočník byl někdo, koho velmi dobře oba bratři znají.

Jediný způsob jak zachránit město je obětování Eleny.

4. díl – Temné shledání

Download: DOC, PDF, MOBI

Eleninou smrtí vše zdaleka nekončí. Ve Fell’s Church se začínjí dít velice podivné věci a tentokrát je to ještě horší než minule.

Eleniny kamarádky se snaží svoji mrtvou kamarádku zkontaktovat pomocí spiritistické tabulky, což se jim povede a dozví se, že městu hrozí veliké nebezpečí. Dívky se snaží spojit s bratry Salvatorovými, kteří po Elenině smrti oba zmizeli.

Společně se vydávají čelit velkému nebezpečí v podobě jednoho z původních upírů, který dokáže strašlivé věci.

5. díl – Návrat

Download: DOC, PDF, MOBI

Elena se opět jako člověk vrací do světa lidí. Bohužel si toho moc nepamatuje a musí se vše učit od znova a hlavně si musí vzpomenout.

Její milovaný Stefan jí se vším trpělivě pomáhá a není na to sám. Eleně se snaží co nejvíce pomoci i její kamarádky Bonnie a Meredith.

Temné síly ale nikdy nespí a ve Fell’s Church se opět dějí velice podivné věci, tentokrát ovšem úplně jiného druhu. Koho se temné síly zmocní tentokrát?

6. díl – Soumrak

Download: DOC, PDF, MOBI

Temnota se pomalu šíří do všech koutů malého městečka Fell’s Church.

Stefan odešel neznámo kam. Nyní se temné síly zmocnily Damona, který je měl dosud vždy pod kontrolou. Zlé stvoření „malach“ chce nyní více. Chce Elenu mrtvou.

A když už si Elena myslí, že díky svým zbývajícím andělským schopnostem Damona ze spárů nestvůry osvobodila, všechno se ještě více zamotá. Naučí se Damon ovládat a odolá pokoušení temných sil?

7. díl – Zajetí

Download: DOC, PDF, MOBI

Elena zjišťuje kam odešel její milovaný a vydává se ho společně s jejím kamarádem Mattem hledat.

Musí svěřit svůj život Stefanovu bratrovi Damonovi. Stefana prý drží na místě, kde se údajně volně pohybují všichni možní démoni, kteří otročí lidi.

Elena chce za každou cenu Stefana osvobodit, ale její nově vybudovaný vztah k Damonovi ji staví před velkou otázku: Kterého z bratrů vlastně chce?

Mezitím Eleniny kamarádky najdou pár strašidelných faktů a snaží se Elenu zavolat zpátky. Samy se tak ale ocitnou ve velkém nebezpečí.

 

8. díl – Osvobození

Download: DOC, PDF, MOBI

Přátelé se vrací zpátky z temné dimenze do Fell’s Church.

Město je ale v kritickém stavu. Všechno se mění. Meredith učiní strašidelný objev a Bonnie podstoupí velice riskantní věc.

Elena stojí před nejdůležitější otázkou ve svém životě: Který bratr je pro ní skutečně ten pravý?

 

Stefanovy deníky

1. díl – Zrození

Jediná věc, která trvala déle než 150 let starý spor Stefana a Damona, je pouto, které sdílejí jako bratři.

Jaké to bylo před tím, než se proměnili v upíry? V této knížce jsou detaily o jejich složitých vztazích, ukážou nám spoustu věcí o jejich upíry nenávidějícím otci a vztahy s krásnou a nebezpečnou Katherine.

2. díl – Chuť krve

Když Stefanova láska ke Katherine proměnila oba bratry v upíry, on a Damon byli nuceni uprchnout do Mystic Falls.

V této knize Stefan vypráví příběh o jejich útěku do New Orleans, odvážného města, kde poprvé prozkoumali jejich temnotu a přírodu jako nesmrtelní. Seznamte se s fascinujícími příběhy Stefana a Damona.

3. díl – Prokletí

Stefan Salvatore se vyrovnává s tím, že je upír. Události posledních pár měsíců ho donutili vystřízlivět, ale jeho touha po krvi se začíná probouzet.

Stěhuje se proto do New York City, kde chce začít nový život, který nevyždauje, aby zabíjel lidi, ale aby přežil. Místo toho se začíná živit zvířaty v Central Parku.

Všechno se ale otřese v základech, když v New Yorku potká svého bratra Damona. Zatímco Stefan znova získává svou lidskost, v Damonovi se úplně ztratila. Stefan je ochoten udělat cokoliv aby Damona zachránil před ním samotným, ale ve hře je ještě jeden upír. Upír který se snaží pomstít za smrti, za které jsou Salvatorovi zodpovědni.

Stefan a Damon budou nuceni spolupracovat aby porazili zlý osud.

4. díl – Rozparovač

Dvacet let uplynulo od doby, kdy Stefan Salvatore naposled viděl svého bratra Damona. Nyní žije v odlehlém městečku v Anglii, daleko od strašných vzpomínek na Mystic Falls.

Stefan má konečně možnost začít znovu. Ale když se ke Stefanovi dostanou z Londýna novinky, že ve městě řádí vrah, který je jako Jack Rozparovač, Stefan dostává podezření, že vraždy by mohli být dílem upíra… jeho bratra.

5. díl – Azyl

 

 

 

Následuje seznam postav z knih The Vampire Diaries a také jsou u postav vypsány odlišnosti od seriálu.

Elena Gilbert

Elena je krásná blondýnka s modrýma očima. Je populární a je zvyklá dostat vždy to, co chce.

Její rodiče zemřeli při autonehodě, proto žije se svou tetou Judith a mladší sestrou Margaret. Pak potká Stefana Salvatora a naprosto jí to změní život.

V průběhu knížky se mění ze sobecké dospívající dívky, na rozumnou a vyspělou ženu.

Stefan Salvatore

Stefan má tmavé, mírně zvlněné vlasy a sytě zelené oči.

Stefan je 500 let starý upír s velkými problémy. Slíbil si, že už nikdy nikoho nepřipraví o život a snaží se žít jen na krvi zvířat, i když se mu to někdy vymkne z rukou.

Přichází do Fell’s Church z Itálie s plánem začít nový život, ale to vše ztroskotá, když potká mladou dívku Elenu, která je neskutečně podobná jeho bývalé lásce Katherine.

Damon Salvatore

Damon Salvatore je starší bratr Stefana Salvatora.

Je o trochu menší než Stefan, s černýma tajemnýma očima a rovnými vlasy. Narozdíl od Stefana, Damon není „vegetarián“, ale libuje si v pití lidské krve, která ho dělá o mnoho silnějšího.

Když zjistí, že se Stefanovi líbí Elena, která jako by z oka vypadla dívce, o kterou se Stefanem v minulosti bojovali, nastává tento boj podruhé.

Bonnie McCulough

Bonnie je malinká, temperamentní dívka s kudrnatými sytě červenými vlasy a hnědýma očima.

Bonnie je jednou z nejlepších kamarádek krásné Eleny.

Je velmi loajální a milující, i když dokáže být velmi nebezpečná vzhledem k jejímu zdravému rozumu, upovídanosti a také tím, že ovládá pradávnou čarodějnickou moc a je členkou mocného rodu čarodějnic.

V knize se vyvíjí nejen její postava, ale i její schopnosti.

Meredith Sulez

Meredith je vysoká dívka s tmavými vlasy a olivovou pletí.

Je velice rozumná a klidná. Meredith je další Elenina nejlepší kamarádka a tvoří mozek jejich party.

Její zkušenosti se Stefanem jí napovídají, že Stefan nemusí být zdaleka takový, jaký se zdá být.

Alaric Saltzman

Alaric je učitel na střední škole, na kterou chodí všechny hlavní postavy, předložen jako náhrada za pana Tannera, který byl zabit na školní Halloweenské party.

Má hnědé vlasy a hnědé oči a je jen o pár let starší než studenti.

Ukázalo se, že Alaric opravdu není takový, jaký se zdá být ale že je expert s cílem vypořádat se s podivným děním ve městě, které může být jedině nadpřirozené.

I přes své odhodlání vypořádat se s upíry ukazuje, že je to hodný chlap, který nechce nikomu ublížit. S Meredith si padli hned do oka.

Caroline Forbes

Caroline je hubená dívka s kaštanovými vlasy a zelenýma očima.

Dříve se zdálo, že je čtvrtou členkou party (Meredith, Bonnie, Elena) a další nejlepší kamarádkou Eleny.

Nikdo si není jist, co se v Caroline změnilo ale po prázdninách se stala Eleninou největší nepřítelkyní. Jejím cílem je zničit Elenino společenské postavení a ukrást jí Stefana.

Matt Honeycut

Matt je typicky americký kluk. Je vysportovaný má blond vlasy a modré oči a hraje za tým amerického fotbalu jejich školy.

Je to také Stefanův první a jediný přítel, když Stefan začne chodit do školy ve Fell’s Church. Věří v jeho instinkty a v to, že je Stefan dobrý člověk.

Je také Elenin ex-přítel a Eleně zůstává nadále věrným kamarádem. I poté, co se dozví Stefanovo tajemství, stojí Matt za ním. Matt je také jedním z mála lidí, co si vysloužili respekt Damona Salvatora.

Judith Gilbert

Judith Gilbert je Margaretina a Elenina teta a také jejich právní zástupce od doby, kdy jejich rodiče zemřeli.

Je sestrou jejich otce a má velmi jemné rysy a jemné, světlé vlasy.

Elena si ale myslí, že ji Judith vůbec nezná. Judith má ale obě neteře velmi ráda a dává si za vinu, když se něco hned nepovede. Je zasnoubená s Robertem Maxvellem, který u nich tráví hodně času.

Margaret Gilbert

Margaret je Elenina mladší sestřička. Stejně jako Elena je blondýnka s modrýma očima a vypadá jako velice dobromyslné dítě již v jejich čtyřech letech.

Elena ji má strašně ráda, ale než si to konečně lépe uvědomí, už je pozdě.

Katherine von Schwartzchild

Katherine byla sladká, nevinná kráska, která byla příčinou rozepře mezi bratry Salvatorovými a důvodem toho, že nyní chodí po zemi jako upíři.

Naivně si myslela, že budou moci žít všichni tři pohromadě zamilovaní celý život. Když zjistila, že to nikdy fungovat nebude, zabila se, aby bratrům ušetřila trápení.

Oni však oba vzali své meče a probodli se navzájem. Katherine ve skutečnosti svou smrt pouze fingovala a byla velmi překvapena tím, co udělali.

Udělala velkou chybu, když se vrátila ke svému otci Klausovi, který jí zneužíval a bil, dokud se nestala zlým upírem.

Paní Flowersová

Paní Flowersová vlastní starý penzion, ve kterém žije Stefan.

Je to menší dáma se šedivými vlasy a s černýma očima.

Všichni si o ní myslí, že je jen stará a bláznivá, ale ona ví mnohem více, než se zdá. Je pravděpodobné, že je čarodějnice a že zná Stefanovo tajemství, aniž by od někoho něco slyšela.

Klaus

Klaus je původní upír a říká se o něm, že je starší než egyptské pyramidy.

Má světlé blond vlasy a modré oči a nejspíš pochází z Evropy.

Také je to otec Katherine. Je to krutý tvor, který si libuje v zabíjení a v krvi.

Tyler Smallwood

Tyler je školní tyran a nejčastěji je viděn, jak se poflakuje se svým nejlepším kámošem Dickem Carterem.

Je také v týmu školy a snaží se mučit Stefana od prvního dne, co nastoupí na školu. Stefan zmaří jeho útok na hřbitově na Elenu a způsobí mu pár zranění a nějaké větší fyzické škody, což mezi nimi vyvolá velmi nepřátelský vztah a Tyler a je rozhodnutý nechat Stefana zaplatit za to, co udělal.

Tyler zjišťuje více o své budoucnosti a zjistí, že je z pokrevní linie vlkodlaků. Za pomoci Klause a Sue Carsonové v sobě aktivuje vlkodlačí část.

Vickie Benett

Vickie je jedna z nejtragičtějších postav v knize.

Je napadená Katherine a potřebuje léčbu, která se ale nejeví jako moc úspěšná.

Jako by to nebylo dost zlé, Katherine má kontrolu nad dívčinou myslí a používá jí jako loutku pro vlastní pobavení.

V Temném Shledání je nakonec zabita Klausem.

 

Komentáře

komentář

Napsat komentář